سه شنبه, ۰۸ فروردین ۱۳۹۶
ورود عضویت

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

فرم عضویت در سایت

لطفا کلیه فیلدها را با دقت پر نمایید
نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
ایمیل
تکرار ایمیل

ENفا

 

صندوق ضمانت صادرات ایران :
پرینت

ارزیابی ریسک

مقدمه:
توسعه صادرات غیرنفتی جزء سیاست‌های استراتژیک و در زمره اولویت‌های اصلی دولت‌ها برای نیل به رونق اقتصادی می‌باشد. اهمیت ویژه صادرات در روند توسعه اقتصادی در حدی است كه از آن به مثابه موتور رشد اقتصادی كشورها یاد می‌شود. از سوی دیگر، تجارت بین‌المللی توام با انواع مختلفی از ریسك‌های سیاسی و تجاری است كه فعالیت‌های صادراتی شركتها را با مخاطراتی جدی مواجه خواهند ساخت. به‌عنوان نمونه بحران اقتصادی و مالی جهانی در سال 2008، فعالیت‌های تجاری بسیاری از شركتهای جهان را تحت تاثیر قرار داده و موجبات ورشكستگی آنها را فراهم ساخت. این امر، منجر به آگاه‌سازی موسسات مالی و هدایت آنها به سمت بازنگری الگوهای ارزیابی ریسك و توجه بیشتر به رویکرد مدیریت ریسک گردید. موسسات اعتبار صادراتی نظیر صندوق نیز همگام با سایر موسسات اعتباری، روش‌های مدیریت ریسک خود را توسعه بخشیده و اثربخشی آنها را ارتقاء دادند. در این راستا، بخش ریسك صندوق نیز طی سالهای اخیر، مدلهای ارزیابی ریسك كشورها، خریداران خارجی، بانكها و ... را بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی ارتقاء بخشیده و ماحصل آن را به صورت رتبه، سقف اعتبار و سیاست پوشش در اختیار صادركنندگان ایرانی قرار می‌دهد.

شرح خدمات:
خدمات بخش ارزیابی ریسك صندوق به شرح ذیل می‌باشد:
1. تعیین رتبه، سقف پوشش و سیاست پوشش صندوق در قبال کشورها: یكی از اقدامات مهم بخش ریسك، ارزیابی ریسك كشورهای جهان با عنایت به شاخص‌های اقتصادی و سیاسی و مدل‌های آماری طراحی شده در صندوق می‌باشد. به این ترتیب، علاوه بر رتبه ریسك كشور، توانایی کشورها نسبت به بازپرداخت اصل و فرع بدهی‌های خارجی آنها مشخص می‌شود. همچنین این بخش، رصد منظم وضعیت اقتصادی و سیاسی کشورها و پیگیری مداوم تحولات آنها و نحوه عمل سایر موسسات بیمه اعتبار صادراتی دنیا در خصوص كشورها را بر عهده داشته و نهایتاً سیاست پوشش صندوق را با استفاده از شاخص‌هایی نظیر میزان کل تجارت با ج.ا. ایران، سهم کشور در صندوق بین‌المللی پول، کل بدهیهای خارجی، کل تجارت با دنیا و ... در قبال حدود 200 کشور پیشنهاد می‌نماید.


2. گزارش‌های ریسك كشورها: دسترسی صندوق به پایگاه‌های اطلاعاتی برتر فعال در حوزه ارائه شاخص‌های اقتصادی و نیز تحولات سیاسی كشورهای جهان، امكان ارائه گزارشات به روز ریسك كشوری تحت عنوان «گزارش ریسك كشور .....» از سوی مدیریت ریسك را فراهم می‌سازد. این مدیریت به صورت ماهانه، اقدام به بررسی و تحلیل ریسك برخی كشورهای جهان نموده و نتیجه بررسی‌های خود را در ماهنامه ریسك كشوری منتشر می‌سازد. همچنین برخی اطلاعات اقتصادی مهم كشورها نظیر نرخ تورم، نرخ بیكاری، نرخ رشد، مبادلات تجاری با ایران و ... همچنین رتبه كشور از دید موسسات اعتبارسنجی برتر جهان در قالب جدولی بنام «بارومتر ریسك كشورها» هرماهه منتشر می‌شود.   


2. اعتبارسنجی بانک‌ها و نهادهای دولتی خارجی: تعیین رتبه و سقف اعتبار بانك‌ها و نهادهای دولتی طرف حساب صادركنندگان ایرانی، با استفاده از مدل‌های آماری داخلی صندوق و‌ بر مبنای اطلاعات كمی و كیفی اخذ شده از منابع اطلاعاتی معتبر، از جمله وظایف مهم بخش ریسك به شمار می‌رود كه صندوق بر اساس درخواست و نیاز صادركنندگان ایرانی، فهرست بانك‌های موردقبول خود به همراه سقف و دوره اعتبار هریك از آنها در مناطق مختلف جهان را ارائه می‌نماید.

3. ارزیابی، دیده‌بانی و تهیه گزارشات ریسك بخش‌های مختلف اقتصادی و ریسك‌های منطقه‌ای: بخش مدیریت ریسك برمبنای اطلاعات ارائه شده توسط سایر نهادهای مرتبط داخلی و خارجی، به صورت دوره‌ای، اقدام به تهیه گزارشات تحلیلی درحوزه صنایع و بخش‌های اقتصادی ایران و جهان، همچنین ریسك مناطق مختلف جهان می‌نماید كه نقش بسزایی در تصمیم‌گیری‌های اعتباری ایفا می‌نمایند.

4. ارزیابی و كنترل ریسك پرتفوی محصولات صندوق: امروزه، موسسات اعتبار صادراتی توجه ویژه‌ای به موضوع مدیریت پرتفوی نشان می‌دهند و به منظور ارتقای کارایی و اثربخشی آن و نیز توزیع متعادل ریسك‌های موجود در سبد محصولات خود، سیستم‌ها و روش‌های جدیدی را بکار می‌گیرند. بطور کلی، ‌مدیریت پرتفوی، ابزار مهمی برای درك بهتر وضعیت موجود ریسك و متعادل سازی آن، با استفاده از مدل‌های آماری می‌باشد كه منجر به سیاست‌گذاری درخصوص توزیع ریسك می‌گردد. لذا محاسبه تعهدات موزون شده با ریسك، احتمال قصور، زیان حاصل از نكول و ارزش در معرض نكول برای پرتفوی صندوق، جهت تدوین معیارهای سبد بهینه پوشش، ازجمله مهمترین وظایف مدیریت پرتفوی می‌باشد كه با توجه به محدودیت سرمایه صندوق، بر میزان اهمیت آن افزوده می‌گردد.

5. سایر وظایف: تدوین نظام نرخ‌گذاری كلیه محصولات صندوق، تدوین و بروز رسانی الگوهای سنجش ریسك اعتباری شركتهای داخلی، خارجی،‌ بانكها و كشورها، تهیه گزارش‌های تحلیلی در حوزه‌های بیمه‌ای، بانكی و اقتصادی،‌ بررسی جدیدترین استانداردها و اطلاعات بین‌المللی در حوزه بیمه اعتباری و... از دیگر وظایف این بخش می‌باشند.

تماس با ما

 ميدان آرژانتين- خيابان احمد قصير

 خيابان شانزدهم- شماره 5

 (6 خط) 88733370

 فکس : 88733376

 ایمیل :info(@) egfi.org

مشاهده روی نقشه

اشتراک خبرنامه

بمنظور دریافت ایمیل های خبری صندوق اطلاعات زیر را پر نمایید
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند