سه شنبه, ۰۸ فروردین ۱۳۹۶
ورود عضویت

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

فرم عضویت در سایت

لطفا کلیه فیلدها را با دقت پر نمایید
نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
ایمیل
تکرار ایمیل

ENفا

 

صندوق ضمانت صادرات ایران :

masshead

پرینت

همكاریهای بین‌المللی صندوق

صندوق ضمانت صادرات ايران، بعنوان موسسه بيمه اعتبار صادراتي (ECA) رسمي ايران، براي ارائه خدمات بهينه به صادركنندگان كشور، فعالیتهای بین‌المللی متنوعي را انجام مي‌دهد كه از جنبه‌هاي مختلف حائز اهميت مي‌باشند. اهم اين موارد عبارتند از:

- همكاريهاي بين‌المللي صندوق متضمن دسترسي به روزآمدترين اطلاعات تخصصي و استانداردها در حوزه بيمه اعتبار صادراتي مي‌باشد كه اين امر تاثير مستقيمي بر عملكرد بهينه صندوق در سطح «كلاس جهاني» دارد.

- صندوق بعنوان موسسه بيمه اعتبار صادراتي رسمي ايران، در تعاملات بين‌‌‌المللي، علاوه بر نمايندگي صنعت بيمه اعتباري ايران، سعي مي‌نمايد با انجام رايزني‌هاي موردنياز، به تسهيل شرايط صادرات و سرمايه‌گذاري ايرانيان در خارج از كشور كمك نمايد. مذاكرات مختلف صورت گرفته بويژه در حوزه حمايت از رتبه ريسك اعتباري ايران در اجلاسهاي متعدد، كه تاثير مستقيمي بر تجارت و سرمايه‌‌گذاري كشور داشته، نمونه بارز اين امر است.

-  ارتباط اين صندوق با نهادهاي خارجي همچون اتحاديه‌ها، بانكها، موسسات دولتي و نيمه دولتي، شركتها و ... منجر به اخذ اطلاعات اعتباري آن نهادها و نيز مذاكره و رايزني با هدف حمايت از صادرات تحت پوشش صندوق گرديده و در نهايت باعث بهبود خدمات صندوق به مشتريان خواهد شد.

- مشاركت و ارائه خدمات از سوي نمايندگان صندوق در بسياري از هيات‌هاي تجاري، اجلاسهاي كميسيون مشترك و ...، عقد قرارداد صادراتي تجار بخش خصوصي كشور با خريداران خارجي را تسهيل مي‌نمايد.

- فراهم نمودن بستر لازم براي تسهيم ريسك در قالب اتكائي و يا بيمه مشترك از ديگر زمينه‌هايي است كه به بهبود ظرفيت صندوق در ارائه خدمات حمايتي به صادركنندگان كمك مي‌نمايد.

- صندوق همچنين در مواقع مورد نياز به نهادهاي مالي، بانكي و بيمه‌اي خارجي، براي تامين مالي، پوشش بيمه‌اي و ... در ايران، خدمات مشاوره‌اي ارائه مي‌دهد كه اين امر تاثير مستقيمي بر تامين مالي پروژه‌ها در ايران و نيز جذب سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي دارد. 

تعاملات بين المللي صندوق با هدف انجام وظايف فوق، در چارچوب‌هاي ذيل انجام مي‌شود:

الف عضويت در اتحاديه‌هاي بين‌المللي

صندوق در دو اتحاديه بين‌المللي و اصلي اين حوزه، «اتحاديه برن-كلوپ پراگ» و «اتحاديه امان» عضويت و مشاركت فعال دارد. عضويت در اين دو اتحاديه شاهراه دستيابي صندوق به اطلاعات روزآمد، برقراري ارتباطات با موسسات همتا و نيز رايزني‌هاي مختلف مي‌باشد.

همکاری های بین الملل

 • الف – 1- اتحاديه برن – كلوپ پراگ +

  «اتحاديه بين‌المللي بيمه‌گران اعتباري و سرمايه گذاري» موسوم به «اتحاديه برن»، با هدف ترويج اصول صحيح بيمه اعتبار صادراتي و سرمايه‌گذاري خارجي در دنيا، در سال 1934ميلادي با حضور 4 موسسه بيمه اعتبار صادراتي از كشورهاي فرانسه، ايتاليا، اسپانيا و انگلستان تأسيس شد تا زمينه لازم جهت تبادل اطلاعات و تجربيات ميان اعضاء را فراهم آورد. مؤسسات فعال در رشته بيمه اعتبار صادراتي و پوشش ريسكهاي سياسي صرفا مجاز به عضويت در اين اتحاديه بوده و در سال 2015، تعداد اعضاء اتحاديه به 51 عضو رسيده است. 

  كلوپ پراگ (زيرمجموعه اتحاديه برن) نيز، در سال 1993، با هدف فراهم آوردن زمينه ايجاد و توسعه موسسات بيمه اعتبار صادراتي در كشورها بويژه در كشورهاي در حال توسعه تاسيس گرديد. اين كلوپ به نوعي مرحله مقدماتي عضويت در اتحاديه برن مي‌باشد و در حال حاضر (سال 2015) 37 عضو دارد.

  اجلاسهاي شش‌ماهانه اتحاديه برن و كلوپ پراگ، از مهمترين رويدادهاي بين‌المللي حوزه بيمه اعتبار صادراتي مي‌باشند كه در آنها، اعضاء علاوه بر ارائه گزارش عملكرد خود، به تبادل اطلاعات و تجربيات فني مي‌پردازند. كارگاه‌هاي آموزشي و سمينارهاي تخصصي اين نهاد نيز از بهترين منابع براي دسترسي به روزآمدترين اطلاعات و تبادل تجربيات تخصصي مي‌باشند.

  صندوق ضمانت صادرات ايران، پس از تصويب قانون در مجلس شوراي اسلامي، در سال 1999 به عضويت كلوپ پراگ درآمده و از آن سال تاكنون در اين اتحاديه مشاركت فعال داشته است. بهره‌مندي از اطلاعات روزآمد و تبادل اطلاعات فني از يك سو و انجام رايزني‌هاي مختلف با همتايان (درمورد تعريف زمينه‌هاي همكاري) و با نهادهاي بين‌المللي (بويژه در زمينه ريسك سياسي و تجاري ايران) از مهمترين دست‌آوردهاي عضويت صندوق در اين اتحاديه مي‌باشد. لازم به ذكر است از سال 2014، يكي از دو اجلاس اتحاديه برن و كلوپ پراگ طي سال به صورت مشترك برگزار مي‌گردد كه اين امر، زمينه بهره‌مندي صندوق از تجارب  همتايان خود در كشورهاي توسعه يافته و نيز سمينارهاي تخصصي اتحاديه برن را فراهم آورده است.  ادامه...
 • الف – 2- اتحادیه امان +

   

  «اتحاديه امان» در سال 2009 به ابتکار دو موسسه چندجانبه اسلامی (ICIEC- Dhaman)  و 14 موسسه بیمه اعتبار صادراتي و سرمایه‌گذاری از كشورهاي اسلامی همانند صندوق ضمانت صادرات ایران، ترکیه، امارات، الجزایر، مصر، اندونزی، اردن، لبنان، مالزی، عمان، سنگال، سودان و تونس تاسیس شد. در حال حاضر (سال 2015)، این اتحادیه 18 عضو اصلی (از كشورهاي اسلامي) و 13 عضو وابسته و ناظر (از كشورهاي اسلامي و غير اسلامي) دارد.  هدف از تاسيس اين اتحاديه، ايجاد يك اتحاديه اسلامي موازي با اتحاديه برن و نيز گسترش همكاريها ميان موسسات بيمه اعتباري و مالي كشورهاي اسلامي مي‌باشد تا اين موسسات علاوه بر تبادل تجربه و اطلاعات تخصصي و اعتباري، به تقويت تبادلات تجاري و سرمايه‌گذاري ميان كشورهاي عضو سازمان همكاريهاي اسلامي (OIC) كمك نمايند. از زمان تاسيس تا سال 2015، دو موسسه ICIEC  و Dhaman به‌صورت دوره‌اي ميزبان دبيرخانه اين اتحاديه بوده‌اند، كه در اين سال با راي اعضاء، دبيرخانه اتحاديه به‌صورت مستقل در مسقط عمان تاسيس گرديد.

  در مجموع، اعضای اصلی این اتحادیه، سالانه بیش از 20 میلیارد دلار از صادرات و سرمایه‌گذاری‌هاي کشورهای اسلامی را تحت پوشش قرار می‌دهند (آمار سال 2015)؛ که البته با در نظر گرفتن حجم تجارت کشورهای مسلمان، همچنان نياز به رشد بيشتر اين حمايت حس مي‌گردد.

  با توجه به اهميت گسترش تجارت و سرمايه‌گذاري در كشورهاي اسلامي و نيز شرايط ج.ا.ايران در عرصه بين‌المللي طي چندسال اخير، اتحاديه امان جايگاه ويژه‌اي براي صندوق  داشته و به همين دليل صندوق جزو پيشگامان و اعضاء موسس آن بوده و نظر به حجم پوشش و مشاركت موثر، تاكنون توانسته در بخش‌هاي اصلي اين اتحاديه نقش كليدي ايفا نمايد كه اهم آن عبارتند از:

  -        مشاركت فعال و موثر در اجلاسها و مجامع عمومي سالانه اتحاديه ، باهدف تبادل اطلاعات تخصصي و رايزني با همتايان 

  -        انتخاب شدن در هيات مديره 7 عضوي اتحاديه طي سه دوره متوالي (از بدو تاسيس تاكنون) و انتخاب بعنوان معاون رئيس هيات مديره در سال 2013

  -        عضويت در كميته ايجاد «پايگاه اطلاعات اعتباري خريداران» و نيز عضويت در اين پايگاه از بدو ايجاد رسمي در سال 2012 (با توجه به شرايط خاص كشور در سالهاي اخير، اين پايگاه بعنوان مهمترين ابزار دسترسي به اطلاعات اعتباري خريداران خارجي به شمار مي‌رود)

  -        ارائه طرح تاسيس «موسسه وصول مطالبات اتحاديه امان» در سال 2013 و پذيرش اين طرح از سوي هيات مديره براي اجرا، پس از نهايي شدن طرح «پايگاه اطلاعات اعتباري»

  -        ميزباني اجلاس سالانه و مجمع عمومي اتحاديه امان در پائيز 2014 و تقدير دبيركل  اتحاديه و اعضاء بواسطه كيفيت و سازماندهي بسيار مناسب اجلاس

  -        ميزباني دوره آموزشي «مديريت ريسك و بيمه اعتباري» اتحاديه امان در بهار 2014 با حضور مدرساني از موسسه بيمه اعتبار صادراتي ايتاليا (SACE) و بهره‌مندي تعدادي از پرسنل صندوق از اين دوره  ادامه...
 • ب – 1- آژانس چند جانبه تضمين سرمايه گذاري- ميگا +

   

  «آژانس چند جانبه تضمين سرمايه گذاري» (ميگا) يكي از آژانس‌هاي وابسته به بانك جهاني است  كه در سال 1988 به‌منظور تشويق سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم خارجي در كشورهاي درحال توسعه با هدف فقرزدايي و بهبود كيفيت زندگي مردم آن كشورها تاسيس گرديد. ميگا به واسطه‌ي عضويت 181 كشور (در سال 2015) و بين‌المللي بودن ساختار آن، موقعيت منحصر به فردي داشته و با فراهم‌آوردن چتر حمايتي در برابر ريسك اقدامات دولتي كشورهاي ميزبان در مصادره غيرقانوني سرمايه‌‌گذاريهاي صورت گرفته از سوي اتباع خارجي، ضريب اطمينان سرمايه‌گذاري خارجي را افزايش مي‌دهد.

  در آذرماه 1382، صندوق ضمانت صادرات ايران به عضویت این آژانس درآمد. به‌دنبال اين امر، صندوق ميزبان برگزاري اولين كارگاه آموزشي ميگا در منطقه خليج فارس در فوريه 2004 در جزيره كيش گرديد. درضمن در همين سال يك يادداشت تفاهم همكاري با آژانس مذكور در زمينه اطلاع رساني، بيمه اتكايي و مشترك، برگزاري دوره هاي آموزشي و ... بين صندوق و ميگا به امضاء رسيد.  ادامه...
 • ب – 2 –موسسه اسلامي بيمه سرمايه‌گذاري و اعتبار صادراتي +

   

  «موسسه اسلامي بيمه سرمايه‌گذاري و اعتبار صادراتي» (ICIEC)شاخه بيمه‌اي «بانك توسعه اسلامي» (IDB) در سال 1994 بعنوان يك موسسه بين‌المللي با ماهيت حقوقي مستقل تاسيس گرديد كه موسسات بيمه اعتبار صادراتي كشورهاي عضو «سازمان همكاري‌هاي اسلامي» در آن عضويت دارند. در حال حاضر «بانك توسعه اسلامي» با در اختيار داشتن نيمي از سهام اين موسسه، سهامدار اصلي بوده و مابقي سهام به موسسات بيمه اعتبار صادراتي كشورهاي عضو سازمان همكاري‌هاي اسلامي تخصيص داده شده است. در سال 2015، در مجموع 43 موسسه بيمه اعتبار صادراتي اسلامي  عضو ICIEC مي‌باشند.

  ICIEC   از طريق ارائه پوشش بيمه‌اي اعتبارات صادراتي و سرمايه‌گذاري و ساير ابزارهاي كاهش ريسك مطابق با شريعت، به گسترش صادرات كشورهاي عضو و سرمايه‌گذاري در اين كشورها كمك مي‌نمايد.

  در سال 1373 مجلس شوراي اسلامي ج. ا. ايران، با خريد 5000 سهم از سهام اين موسسه به ارزش پنج ميليون دينار اسلامي موافقت نمود. متعاقب آن، ايران بعنوان دومين سهامدار عمده به عضويت ICIEC در آمد.

  در سال 2002، براي اولين بار يادداشت تفاهم همكاري كلي براي همكاري‌هاي بيمه‌اي في‌مابين صندوق و  ICIEC به امضاء رسيد. در سال 2004 موافقتنامه بيمه اتكايي اختياري منعقد گرديد كه بر اساس آن طي ساليان گذشته، واگذاري اتكايي به ICIEC بصورت موردي صورت پذيرفته است. درضمن تبادل اطلاعات تخصصي و كمك‌هاي فني در دستور كار دو موسسه مي‌باشد.  ادامه...
 • ب – 3 – موسسه تضمين سرمایه گذاری و اعتبارات صادراتي عربی - ضمان +

  ضمان (Dhaman) موسسه‌اي منطقه‌ای، عربی با شخصيت حقوقي مستقل است كه اعضاء آن‌، كشورهاي عربي و چهار موسسه مالي عربي هستند. هدف كلي اين موسسه كه در سال 1974 در كويت تاسيس گرديد، بهبود سرمايه‌گذاري در كشورهاي عربي و تشويق صادرات كشورهاي عربي به ساير كشورها مي‌باشد.

  صندوق ضمانت صادرات ايران در سال 2004 يادداشت تفاهم همكاري با موسسه ضمان در زمينه‌هاي مختلف همچون بيمه مشترك، بيمه اتكائي، تبادل اطلاعات خريداران، بازيافت مطالبات و غيره امضاء نمود. تاكنون صندوق و ضمان، بويژه بعنوان دو عضو هيات مديره اتحاديه امان، همكاري‌هايي در حوزه تبادلات اطلاعات تخصصي و فني داشته‌اند.  ادامه...
 • ب- 4 - موسسه بيمه تجاري آفريقا +

  «موسسه بيمه تجاري آفريقا» (ATI) موسسه بيمه اعتباري صادراتي آفريقا مي‌باشد كه در سال 2001 با كمك‌هاي مالي و فني «بانك جهاني» و مشاركت 7 كشور تاسيس گرديد. هدف اصلي اين موسسه، افزايش سرمايه‌گذاري در كشورهاي آفريقايي و همچنين كمك به صادرات اين كشورها، از طريق ارائه ابزارهاي كاهش ريسكهاي سياسي و تجاري مي‌باشد.

  در حال حاضر (2015) 10 كشور و 7 موسسه/بانك منطقه‌اي و بين‌المللي عضو اين موسسه مي‌باشند. ATI در كشورهاي ذيل بعنوان كشورهاي عضو، ريسكهاي تجاري و سياسي را پوشش مي‌دهد:

   بنين، بروندي، جمهوري دموكراتيك كنگو، كنيا، ماداگاسكار، مالاوي، رواندا، تانزانيا، اوگاندا و زامبيا

  صندوق ضمانت صادرات ايران در سال 2004 يادداشت تفاهم همكاري با موسسه ATI در زمينه‌هاي مختلف همچون بيمه مشترك، بيمه اتكائي، تبادل اطلاعات خريداران، بازيافت مطالبات و غيره امضاء نمود.  ادامه...
 • ج - 2- پايگاه اطلاعات اعتباري اتحاديه امان +

  با توجه به ضعف اطلاعات اعتباري ارائه شده از سوي پايگاه‌ها و نيز موسسات ارائه‌دهنده اطلاعات اعتباري شركتها در حوزه كشورهاي اسلامي و بويژه منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، اعضاي اتحاديه امان (اتحاديه بيمه‌گران اعتباري اسلامي)، اقدام به ايجاد «پايگاه اطلاعات اعتباري اتحاديه امان» نمودند. با توجه به شرايط خاص كشور در عرصه بين‌المللي و برخي محدوديتهاي موجود در عرصه بين‌المللي طي سالهاي اخير، صندوق بعنوان يكي از اعضاي «هيات مديره اتحاديه» و «عضو كميته پايگاه اطلاعاتي» مشاركت موثري در ايجاد آن داشت. اين پايگاه با كمك موسسه اعتبارسنجي RIME طراحي و در سال 2012 افتتاح گرديد. توسعه اين پايگاه در دستور كار اتحاديه امان قرار دارد. صندوق نيز در همان سال  با امضاي موافقتنامه مربوطه، رسما به عضويت اين پايگاه اطلاعاتي درآمد.

  ارائه اطلاعات اعتباري شركتها با استفاده از منابع اطلاعاتي موسسات صاحب نام اين حوزه همچون Creditsafe, TCM, Rime, Basis, IGK، تشكيل «ليست سياه» شركتهاي با بدهي معوق در دنيا، كاهش هزينه دستيابي به اطلاعات اعتباري، تبادل اطلاعات اعتباري و تسهيم تجربه و دانش ميان اعضاي اتحاديه و ... از مهمترين مزاياي عضويت در اين پايگاه اطلاعاتي مي‌باشد.

  دسترسي به بانك اطلاعاتي مذكور در ايران صرفا براي صندوق بعنوان «موسسه بيمه اعتبار صادراتي رسمي ايران» امكان‌پذير است و در حال حاضر شاهراه دسترسي صندوق به اطلاعات اعتباري شركتهاي خارجي به حساب مي‌آيد.  ادامه...
 • ج – 1 – شبكه شركاي كوفاس +

  «شبكه شركاي كوفاس» كه قبلا «كرديت آليانس» ناميده مي‌شد، وابسته به موسسه بيمه اعتبار صادراتي فرانسه به نام «كوفاس» مي‌باشد. اين شبكه با هدف ارائه خدمات بيمه اعتباري و اطلاعات اعتباري در سطح جهان و تبادل اطلاعات فني در ميان اعضاء، در سال 1992 تأسيس گرديد. اين شبكه گسترده‌ترين و معتبرين شبكه‌ در اين حوزه از صنعت در سطح جهان مي‌باشد، در حال حاضر (در سال 2015)در 98 كشور مختلف از طريق شركاي مستقيم (شركتهاي زيرمجموعه كوفاس) و شركايغيرمستقيم (موسسات بيمه اعتباري و بيمه‌گران خصوصي) حضور دارد. ارائه خدمات اعضاي اين شبكه در حوزه بيمه و اطلاعات اعتباري در 200 كشور جهان ميسر مي‌باشد. پايگاه اطلاعات اعتباري اين شبكه شامل اطلاعات اعتباري و مالي بيش از 65 ميليون شركت جهان مي‌باشد كه يكي از جامع‌ترين منابع در اين حوزه است.

  صندوق ضمانت صادرات ايران در اكتبر 2002 با امضاء «منشور كرديت آليانس» و بخشهايي از «قرارداد استفاده از خدمات» به عضويت اين شبكه درآمد. بعد از آن طي سالهاي مختلف صندوق با امضاي اسناد مختلف، گستره بهره‌مندي از اين شبكه را گسترش داد. بخش اطلاعات اعتباري خريداران (بانك اطلاعاتي 65 ميليون خريدار جهان) و نيز سمينارها و دوره‌هاي آموزشي اين شبكه، مهمترين بخش‌هاي مورداستفاده صندوق مي‌باشند. دسترسي به پايگاه اطلاعاتي مذكور در ايران صرفا براي صندوق بعنوان «موسسه بيمه اعتبار صادراتي رسمي ايران» امكان‌پذير است.  ادامه...
 • ج – 3 – بانك اسكوپ (پايگاه اطلاعات اعتباري بانكها) +

  شركت Bureau van Dijk با دارا بودن دفتر مركزي در بلژيك و شعبات در كشورهاي مختلف، يكي از بزرگترين شركتهاي ارائه دهنده اطلاعات اعتباري در حوزه شركتها، بانكها، كشورها و ... مي‌باشد. يكي از خدمات اين شركت، پايگاه اطلاعاتي بانكها به نام Bankscope است كه در آن اطلاعات مالي 25000 بانك در سراسر جهان براي بيش از يك دهه وجود دارد. اين پايگاه اطلاعاتي علاوه بر صورتهاي مالي هربانك، اطلاعاتي همچون نسبت‌هاي مالي، رتبه‌بندي‌هاي بين‌المللي (از Fitch، EIU،  Moody’s، S&P، و ...)، اخبار مربوط به هر بانك و ساير اطلاعات و تحليل‌هاي مالي مرتبط را ارائه مي‌دهد.

  صندوق ضمانت صادرات ايران از سال 1380 به‌عنوان اولين موسسه در ايران، آبونمان «بانك اسكوپ» شد. دسترسي به اطلاعات روزآمد بانكها از اين طريق، اعتبارسنجي بهينه بانكهاي خارجي به منظور ارائه پوشش بيمه‌اي براي صادركنندگان ايراني و نيز معرفي بانكهاي مورد قبول صندوق در هر كشور را امكان پذير مي‌سازد.  ادامه...
 • ج – 4 - موسسات ارائه دهنده اطلاعات اعتباري +

  علاوه بر بهره‌گيري از شبكه‌هاي اطلاعاتي فوق، صندوق ضمانت صادرات در راستاي غني سازي گزارشهاي اعتبارسنجي و تعيين سقف اعتباري خريداران خارجي تحت پوشش خود، اقدام به انعقاد قرارداد مستقل با تعدادي از موسسات اعتبارسنجي برتر دنيا نموده و اطلاعات اعتباري خريداران در كشورهاي مختلف بويژه در كشورهاي عراق، افغانستان و CIS را دريافت مي‌نمايد. اداره اعتبارسنجي خارجي صندوق، نقطه تماس با موسسات ارائه دهنده اطلاعات اعتباري مي‌باشد.  ادامه...
 • ج – 5- خدمات موسسات همتا در حوزه اطلاعات اعتباري +

  در چارچوب تفاهم‌نامه و قراردادهاي منعقده با موسسات همتا (ECAs)، صندوق اين امكان را دارد تا در مواقع لزوم از خدمات اين موسسات در حوزه اطلاعات اعتباري شركتها، اطلاعات بازار و ... بهره‌مند گرديده و بطور متقابل،  در مواقع لزوم چنين داده‌هايي را در اختيار آنها قرار مي‌دهد.  ادامه...
 • ج – بهره‌مندي از شبكه‌هاي اطلاعات اعتباري و مالي بين‌المللي +

  دسترسي به اطلاعات اعتباري و مالي يكي از شاه‌كليدهاي تجارت موفق مي‌باشد كه منجر به كاهش ريسك قصور در پرداخت از سوي خريداران خارجي مي‌گردد. صندوق ضمانت صادرات ايران با توجه به نقش حمايتي خود، تلاش نموده با عضويت در شبكه‌ها و پايگاه‌هاي اطلاعاتي مختلف، علاوه بر ارائه خدمات بيمه‌اي حرفه‌اي و مبتني بر ارزيابي ريسك، دسترسي صادركنندگان كشور به اطلاعات اعتباري و مالي خريداران را تسهيل نمايد. اهميت اين نقش صندوق،  با در نظر گرفتن هزينه چند ده هزار دلاري عضويت در اين پايگاه‌هاي اطلاعاتي و نيز عدم امكان بهره‌مندي مستقل شركتهاي كوچك از اين خدمات مشخص مي‌گردد. بعلاوه سقف‌هاي اعتباري پيشنهادي از سوي صندوق جهت كشورها، بانكها و شركتها، به استناد اطلاعات موجود در اين پايگاه‌هاي اطلاعاتي و برمبناي نظرات كارشناسي و الگوهاي داخلي صندوق تعيين مي‌شوند كه اين تحليل بعنوان ارزش افزوده‌ آن گزارشهاي اعتباري به شمار مي‌رود. در برخي از اين پايگاه‌ها، صندوق ضمانت صادرات ايران، تنها نهاد ايراني عضو مي‌باشد.   ادامه...
 • ح – نقطه تماس همكاريهاي بين‌المللي صندوق +

  براي كسب اطلاعات بيشتر و يا هرگونه سوال در خصوص همكاريهاي بين‌المللي صندوق مي‌توانيد با «اداره ارزيابي ريسك كشوري و همكاري‌هاي بين‌المللي» تماس حاصل فرمائيد.

  تلفن مستقيم: 88739267

  پست الكترونيك: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و يا این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ادامه...
 • د – همكاري با موسسات همتا +

  صندوق ضمانت صادرات ايران با هدف ارائه خدمات بهتر به صادركنندگان ايراني در كشورهاي مختلف، يادداشت تفاهم يا موافقت‌نامه همكاري با موسسات همتاي بيمه اعتبار صادراتي ملي (ECAs) ، اگزيم بانكها، بيمه‌گران اعتباري خصوصي و ... در كشورهاي مختلف و در زمينه‌هاي بيمه اتكايي، بيمه مشترك، اعتبارسنجي از خريداران خارجي، كمك به جلوگيري از بروز خسارت بواسطه عدم پرداخت از سوي خريدار خارجي، كمك به بازيافت خسارات پرداختي از سوي صندوق، تبادل اطلاعات و تجارب فني، آموزش و ... منعقد نموده است. ليست اين موسسات در ذيل آمده كه از اين ميان، همكاري با موسسات بيمه اعتبار صادراتي روسيه، اگزيم بانك تركيه و شركت بيمه اعتبار صادراتي لبنان بيش از ساير موسسات مي‌باشد

  كشور نوع موسسه نام موسسه نوع توافق سال
  هند موسسه بيمه اعتبار صادراتي ECGC یادداشت تفاهم همكاري 2002 و 2016
  اتریش موسسه بيمه اعتبار صادراتي OeKB یادداشت تفاهم همكاري 2016
  سوئد موسسه بيمه اعتبار صادراتي EKN یادداشت تفاهم همكاري 2016
  کره جنوبی موسسه بيمه اعتبار صادراتي K-Sure یادداشت تفاهم همكاري 1999 و 2016
  نیوزیلند موسسه بيمه اعتبار صادراتي NZECO يادداشت تفاهم همكاري 2016
  انگلیس موسسه بيمه اعتبار صادراتي UKExport Finance يادداشت تفاهم همكاري 2016
  قزاقستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي KazExportGuarant يادداشت تفاهم همكاري 2004 و 2015
  ارمنستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي EIAA يادداشت تفاهم همكاري 2015
  ايتاليا موسسه بيمه اعتبار صادراتي SACE موافقتنامه همكاري كمكهاي فني 2015
  روسيه موسسه بيمه اعتبار صادراتي EXIAR موافقتنامه همكاري و بيمه اتكايي 2014
  الجزاير موسسه بيمه اعتبار صادراتي CAGEX يادداشت تفاهم همكاري 2004 و 2014
  لبنان شركت بيمه اعتباري خصوصي LCI يادداشت تفاهم همكاري 2014
  مصر موسسه بيمه اعتبار صادراتي ECGE يادداشت تفاهم همكاري 2014
  سوئيس شركت بيمه اعتباري خصوصي GARANT يادداشت تفاهم همكاري 2014
  اسلووني اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري SID يادداشت تفاهم همكاري 2009
  سودان موسسه بيمه اعتبار صادراتي NAIFE يادداشت تفاهم همكاري 2009
  بوسني و هرزگوين موسسه بيمه اعتبار صادراتي IGA يادداشت تفاهم همكاري 2009
  نيجريه اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري NEXIM يادداشت تفاهم همكاري 2008
  صربستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي AOFI يادداشت تفاهم همكاري 2008
  روماني اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري EXIM R يادداشت تفاهم همكاري 2007
  بلاروس موسسه بيمه اعتبار صادراتي و بيمه عمومي EXIMGARANT يادداشت تفاهم همكاري 2001 و 2007
  ازبكستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي UZBEKINVEST يادداشت تفاهم همكاري و موافقتنامه بيمه اتكايي 2001 و 2006
  مالزي اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري

  MEXIM

  (ex MECIB)

  يادداشت تفاهم همكاري و موافقتنامه بيمه اتكايي 2006
  آفريقاي جنوبي موسسه بيمه اعتبار صادراتي ECIC SA يادداشت تفاهم همكاري 2005
  اسلواكي اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري EXIMBANKA SR يادداشت تفاهم همكاري 2005
  صربستان و مونتنه گرو موسسه بيمه اعتبار صادراتي SMECA(ادغام در AOFI در سال 2009) يادداشت تفاهم همكاري 2005
  اردن موسسه بيمه اعتبار صادراتي JLGC يادداشت تفاهم همكاري 2004
  اندونزي موسسه بيمه اعتبار صادراتي ASEI يادداشت تفاهم همكاري 2004
  فيليپين اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري

  PHILEXIM

  (ex TIDCORP)

  يادداشت تفاهم همكاري 2004
  سريلانكا موسسه بيمه اعتبار صادراتي SLECIC يادداشت تفاهم همكاري 2004
  مغرب (مراكش) موسسه بيمه اعتبار صادراتي SMAEX يادداشت تفاهم همكاري 2004
  روسيه شركت بيمه عمومي INGOSSTRAKH يادداشت تفاهم همكاري 2003
  كرواسي موسسه بيمه اعتبار صادراتي HBOR يادداشت تفاهم همكاري 2003
  عربستان سعودي موسسه بيمه اعتبار صادراتي SEP -SFD يادداشت تفاهم همكاري 2003
  تونس موسسه بيمه اعتبار صادراتي COTUNACE يادداشت تفاهم همكاري 2003
  عمان موسسه بيمه اعتبار صادراتي ECGA O يادداشت تفاهم همكاري 2002
  چين موسسه بيمه اعتبار صادراتي SINOSURE يادداشت تفاهم همكاري 2002
  تايلند اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري THAI EXIMBANK يادداشت تفاهم همكاري 2002
  بلغارستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي BAEZ موافقتنامه همكاري 2002
  تركيه اگزيم بانك و بيمه‌گر اعتباري TURK EXIM يادداشت تفاهم همكاري 2001
  لهستان موسسه بيمه اعتبار صادراتي KUKE يادداشت تفاهم همكاري 2000
  آذربايجان شركت بيمه عمومي Azer-Asia موافقتنامه همكاري 2000


  ادامه...
 • ز – رويدادهاي مهم بين‌المللي صندوق از گذشته تاكنون (گاه‌شمار) +

  صندوق ضمانت صادرات ايران علاوه بر مشاركت در اجلاس‌ها، كنفرانس‌ها، سمينارها و جلسات بين‌المللي حوزه بيمه اعتبار صادراتي و تجاري، در تعدادي از رويدادهاي بين‌المللي نيز بعنوان ميزبان نقش داشته است كه اهم اين موارد عبارتند از: 

     ميزباني چهارمين اجلاس موسسات بيمه اعتباري عضو ICIEC در سال 2004

  اين اجلاس با شركت حدود 30 نماينده از موسسات بيمه اعتبار صادراتي عضو «موسسه اسلامي بيمه سرمايه گذاري و اعتبار صادراتي» (ICIEC) به ميزباني صندوق از تاريخ 23 لغايت 24 آذرماه 1383 در تهران برگزار گرديد. اين اولين اجلاس بين‌المللي با ميزباني صندوق بود كه طي آن، متخصصان حوزه بيمه اعتبار صادراتي براي اولين بار در ايران گرد هم آمدند.

      برگزاري كارگاه آموزشي «آژانس چند جانبه تضمين سرمايه گذاري» MIGAدر سال 2004

  كارگاه آموزشي ميگا در زمينه بيمه سرمايه‌گذاري براي اولين در ميان كشورهاي منطقه به ميزباني صندوق در جزيره كيش در 6 و 7 اسفند 1382 برگزار گرديد. در اين كارگاه، كارشناسان صندوق و تعدادي از بانكها و شركتهاي بيمه شركت نمودند و مباحث  مختلفي در خصوص پوشش‌ ريسكهاي سياسي بيمه سرمايه‌گذاري از سوي متخصصان اين آژانس وابسته به بانك جهاني مطرح گرديد.

    دوره آموزشي «بيمه اعتباري و تامين مالي پروژه محور» از سوي موسسه SACE ايتاليا در سال 2007

  موسسه بيمه اعتبار صادراتي ساچه ايتاليا از موسسات پيشرو در زمينه آموزش و ارائه مشاوره در حوزه بيمه اعتباري مي‌باشد. صندوق ضمانت صادرات ايران، براي اولين بار با دعوت از اساتيد اين موسسه، دوره «بيمه اعتباري و تامين مالي پروژه محور» را از تاريخ 23 الي 26 مهرماه 1386 در محل صندوق برگزار نمود. با توجه به ماهيت انحصاري خدمات صندوق در حوزه بيمه اعتباري در ايران، امكان دسترسي به اينگونه دوره‌هاي آموزشي در ايران وجود نداشته و لذا برگزاري چنين دوره‌هايي براي دستيابي كارشناسان و مديران صندوق به روزآمدترين اطلاعات تخصصي بسيار حائز اهميت مي‌باشد.

  دوره آموزشي «بيمه اعتبار تجاري» از سوي موسسه TIRC و LCI در سال 2008

  با توجه به اهميت بهره‌مندي از دانش اساتيد حوزه بيمه‌ اعتباري در سطح بين‌المللي، در سال 1386 از آقاي مايكل مك فيلمي - مالك شركت «مشاوره ريسك تجاري و سرمايه‌گذاري» (TIRC) - بعنوان يكي از افراد شناخته شده در اين صنعت، دعوت گرديد تا دوره‌اي آموزشي در حوزه بيمه اعتباري كوتاه مدت براي كارشناسان صندوق برگزار نمايد. با توجه به همكاري مشترك ميان اين شركت و همتاي لبناني صندوق به نام «شركت بيمه اعتباري لبنان» (LCI)، اين دوره به صورت مشترك با تدريس آقايان مك‌فيلمي و آقاي كريم نصرالله (مديرعامل LCI ) از تاريخ 27 الي 30 بهمن 1386 در محل صندوق برگزار گرديد.

     دوره آموزشي «خسارت و بازيافت» از سوي موسسه SACE ايتاليا در سال 2008

  دوره «جلوگيري از بروز خسارت و بازيافت» از تاريخ 28 الي 30 مهرماه 1387 با شركت كارشناسان و مديران در محل صندوق برگزار گرديد. مديران بخش خسارت و بازيافت اين موسسه، به‌عنوان اساتيد دوره،  علاوه بر تسلط علمي بر موضوع، تجربه خسارت و بازيافت در سطح بين‌المللي را دارا بودند.

    دوره آموزشي «ارزيابي ريسك كشوري، بانكي و شركتي و تحليل خسارت» از سوي موسسه SACE ايتاليا در سال 2011

  اين دوره آموزشي با حضور دو استاد از موسسه بيمه اعتبار صادراتي ساچه ايتاليا، از 1 الي 4 آبان 1390 با محوريت ارزيابي ريسك كشوري، بانك و شركت از يك سو و نحوه بررسي و ارزيابي تعهدات، روشهاي جلوگيري از بروزخسارت از سوي ديگر، برگزار گرديد.

    ميزباني دوره آموزشي اتحاديه امان (AMAN UNION)در سال 2014

  دوره آموزشي «مديريت ريسك و بيمه اعتباري» اتحاديه امان در تاريخ 5-7 خرداد 1393 به ميزباني صندوق و با مدرساني از موسسه بيمه اعتبار صادراتي ايتاليا (ساچه) و با شركت تعدادي از كارشناسان موسسات بيمه اعتباري اسلامي عضو اتحاديه و نيز كارشناسان صندوق برگزار گرديد.

  ميزباني اجلاس سالانه و مجمع عمومي اتحاديه امان (AMAN UNION)در سال 2014

  صندوق ضمانت صادرات ایران، در مجمع عمومي سال 2013 اتحاديه امان، توانست میزبانی پنجمين اجلاس سالیانه و مجمع عمومی اتحاديه در سال 2014 را كسب نمايد. اين اجلاس با حضور 74 شرکت کننده از 30 موسسه بیمه اعتبار صادراتی از جمله سایناشور چین، ساچه ایتالیا، اگزيار روسیه، اگزیم بانک ترکیه، مونیخ ری و اویلر هرمس آلمان و ساير موسسات همتا در كشورهاي ایرلند، انگلیس، سوئیس، بلژیک، فرانسه، عمان، الجزایر، سودان، امارات، کویت، عربستان، تونس، قزاقستان، قبرس، کنیا و مراکش، بعلاوه افراد برجسته بين‌المللي، همچون دبیركل اتحادیه برن و رییس کلوپ‌پراگ، از 22-19 آبان ماه  1393 با موفقیت کامل و در بالاترین سطح استانداردهای حرفه‌ای یک اجلاس بین‌المللی، به اذعان شركت‌كنندگان، برگزار گرديد.

  مباحثات آزاد به شکل پانل‌های تخصصی در زمینه‌های فنی از قبیل ارزیابی ریسک کشورهای خریدار، الگوهای جدید اعتبارسنجی شرکت‌ها، روشهای نوین وصول مطالبات و بازیافت خسارت، تاثیرات اجرای بازل 3 بر فعالیت موسسات همتا و ... از سوي معتبرترین متخصصان این حوزه در جهان ارائه گرديد.

  همچنین در حاشیه اجلاس، چهار سند یادداشت تفاهم همکاری از سوي صندوق ضمانت صادرات ایران با موسسات همتا در مصر، الجزایر، سوئیس و لبنان به امضا رسید و متعاقباً دو سند «موافقت‌نامه اصولی» و «قرارداد اتکایی» نيز با موسسه بیمه اعتبار صادراتی روسیه (اگزيار) منعقد گرديد.

  بعلاوه تلاش شد تا با تنظیم هدفمند ملاقات‌های بعضی موسسات همتا از قبیل ساچه ايتاليا، اگزيار روسیه، اگزیم بانک ترکیه و ... با تعدادی از شرکتها و نهادهای عمومی، زمینه‎سازی لازم برای هموار شدن مجدد مسير اخذ فاینانس خارجی در ایران مهیا گردد.

  برگزاري موفق اجلاس اتحادیه امان در تهران نشانگر اين موضوع بود كه علی‌رغم تلاش بعضی کشورها براي منزوي نمودن ايران، کشورمان از ظرفيت‌هاي بالقوه‌اي برای نقش‌آفرینی در عرصه بین‌المللی برخوردار است.

    دوره آموزشي «بيمه اعتباري كوتاه مدت: صدور، بازاريابي، توسعه كسب و كار» از سوي موسسه LCI لبنان در سال 2015

  پس از امضاي يادداشت تفاهم همكاري في‌مابين صندوق و شركت خصوصي «بيمه اعتباري لبنان» (LCI)، مشاور هيات مديره اين شركت، آقاي مايكل مك فيلمي، به‌همراه مدير بازاريابي اين شركت، از تاريخ  7 الي 9 ارديبهشت سال 1394، يك دوره آموزشي تعاملي براي مديران و كارشناسان صندوق برگزار نمودند. در اين دوره علاوه بر ارائه آخرين استانداردها و اصول پوشش بيمه اعتبار صادراتي كوتاه‌مدت، در زمينه جديدترين روش‌هاي بازاريابي و توسعه كسب و كار توضيحاتي ارائه شد. بواسطه ماهيت تعاملي اين دوره، بدنه تخصصي صندوق فرصت ارزيابي و مقايسه عملكرد صندوق در اين زمينه با استانداردهاي روز و انجام آسيب‌شناسي نحوه خدمت‌رساني صندوق را يافت و از نظرات مشورتي اساتيد براي رفع ضعف‌هاي موجود و بهبود عملكرد بهره‌مند گرديد.  ادامه...
 • هـ – مشاركت در اجلاسهاي كميسيون مشترك و ساير هيات‌هاي تجاري +

  صندوق ضمانت صادرات ايران به‌عنوان بازوي حمايتي دولت در امر صادرات، در اجلاسهاي كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي في‌مابين ايران و ساير كشورها، جلسات هيات‌هاي تجاري اتاق بازرگاني و ساير گردهمايي‌هاي مرتبط با امر صادرات شركت مي‌نمايد، تا علاوه بر كمك به هموار نمودن بستر لازم براي صادرات و سرمايه‌گذاري ايرانيان در خارج از كشور، خدمات مختلف خود را به صادركنندگان كشور ارائه نمايد.  ادامه...
 • و : ساير همكاري‌هاي بين المللي +

  بمنظور ارائه خدمات بهتر به مشتريان صندوق و دسترسي به روزآمدترين اطلاعات دنيا، اين نهاد سعي نموده كه علاوه بر موارد پيش گفته، بسته به مورد، هرگونه همكاري لازم را با نهادهاي بين‌المللي داشته باشد. از آن جمله مي‌توان به همكاري صندوق با سفارت‌خانه هاي ايران در ساير كشورها، همكاري و امضاي قرارداد با موسسات مالي و بانكي در كشورهاي مختلف، همكاري با نهادهاي مالي بين‌المللي، شركت در كنفرانس‌ها، سمينارها و دوره‌هاي آموزشي بين‌المللي اشاره نمود.

  در اين زمينه امضاي چهار قرارداد همكاري با بانكهاي عراق و برخي ديگر از كشورها قابل ذكر مي‌باشد.  ادامه...
 • 1

تماس با ما

 ميدان آرژانتين- خيابان احمد قصير

 خيابان شانزدهم- شماره 5

 (6 خط) 88733370

 فکس : 88733376

 ایمیل :info(@) egfi.org

مشاهده روی نقشه

اشتراک خبرنامه

بمنظور دریافت ایمیل های خبری صندوق اطلاعات زیر را پر نمایید
اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند